Pravdy a nepravdy

Pravda a nepravda o tepelných čerpadlách

Prejdime k téme, ktorá vzniká z titulku tohto článku. Povery a mýty vo veciach okolo tepelných čerpadiel vznikajú obvykle z nespokojnosti niektorých klientov či užívateľov. Analýzou problému zistíme, že sťažnosti vychádzajú z realizácií, kde bolo tepelné čerpadlo inštalované nesprávne alebo nevhodne. Klient síce zo začiatku ušetril, ale v celkovom ohľade na nesprávnom mieste, keď zhodnotíme výhodnosť investície za celú dobu jej života.

Výsledkom býva tápanie, nižšia informovanosť a negatívny postoj k tomuto druhu vykurovania. A vznik predsudkov a mýtov o tepelných čerpadlách.

Mýtus č.1 – Drahé tepelné čerpadlo nemá návratnosť

Záujemci často porovnávajú úsporu na vykurovanie a samotnú cenu tepelného čerpadla. Môže sa tak zdať, že kúpna cena čerpadla sa vráti až za niekoľko rokov. Skutočnosťou však je, že vďaka tepelnému čerpadlu sa zníži energetická sadzba (nízka tarifa či ľudovo „nočný prúd“) na prevádzku celého domu a aj všetky spotrebiče používané v domácnosti budete používať o mnoho lacnejšie. To samozrejme mení uhol pohľadu na návratnosť tejto investície.

Mýtus č.2 – Servis tepelného čerpadla je veľmi nákladný

To možno platilo dávnejšie, keď zariadenia v tepelných čerpadlách boli drahé, dnes je to bežný servis ako servis ktoréhokoľvek iného zariadenia vo vašom dome.

Najviac zaťažovanou časťou tepelného čerpadla je kompresor, ale s jeho výmenou sa u popredných výrobcov počíta najskôr za 15 rokov. Všetci kvalitní výrobcovia zákazníkom ponúknu 5 ročnú garanciu s možností jej predĺženia. Akýkoľvek servis je vtedy úplne zadarmo.

Mýtus č.3 – Tepelné čerpadlo nevyhreje celý dom

Skutočne sa to môže stať, ale je to vždy iba chybne vypracovaným projektom. Tepelné čerpadlo dokáže ohriať vodu až na 65 °C. Dôležitým parametrom tepelného čerpadla je tzv. SCOP – sezónny vykurovací faktor. Tento údaj je uvedený na výrobku a udáva pomer medzi vyprodukovaným teplom a spotrebovanou energiou v priebehu celého roku. (Napríklad údaj SCOP 5,0 znamená, že majiteľ domu vďaka tepelnému čerpadlu získa až 5 kWh vyrobenej energie za každú 1 kWh dodanej elektrickej energie.

Mýtus č.4 – Tepelné čerpadlo v mrazoch zle funguje alebo úplne zamŕza

Nízka vonkajšia teplota síce výkon tepelného čerpadla typu vzduch-voda znižuje, to však neznamená, že neodvádza svoju prácu. Pri vonkajších teplotách sa iba znižuje účinnosť, ale o vykúrenie domu sa báť nemusíte. Kritická teplota nastáva pri teplotách nižších než –20 °C. Iba vtedy je nutné, aby tepelnému čerpadlu pomohol doplnkový zdroj (napr. elektrokotol).

Mýtus č.5 – Moderné kompaktné tepelné čerpadlo vzduch-voda s moduláciou výkonu v žiadnom prípade nepotrebuje akumulačnú nádobu

Je pravdou, že existujú vykurovacie sústavy, ktoré umožňujú efektívnu a spoľahlivú prevádzku tepelného čerpadla bez použitia akumulačnej nádoby. Z praxe ale vyplýva, že splniť všetky potrebné požiadavky na takúto sústavu je veľmi náročné a často i nemožné. Preto sa javí použitie akumulačnej nádoby ako najvhodnejšie riešenie pre efektívny a funkčný systém.

Výhody systému s akumulačnou nádobou:

  • Akumulačná nádoba plní funkciu hydraulického oddelenia sekundárneho okruhu tepelného čerpadla a vykurovacích okruhov, kde sú rozdielne hodnoty v objemovom toku.
  • Predĺži chod (a následne „odpočinok”) kompresoru, čím zaisťuje jeho dlhšiu životnosť.
  • Plní zásadnú funkciu pri odmrazovaní vonkajšej jednotky u tepelného čerpadla vzduch-voda a ďalej umožňuje kombináciu viacej zdrojůov tepla (napr. krbová vložka).

Náš tip: Zaujíma Vás, aký typ tepelného čerpadla by najlepšie vyhovoval Vašej domácnosti a aká by bola jeho približná cena vrátane dopravy a montáže?

Kontaktujte nás a dozviete sa viac!